diety‎ > ‎

Dieta przy anemii

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość jest chorobą wywołaną na skutek dużego ubytku krwi lub niedożywieniem. Powodem nie jest wyłącznie nieprawidłowa dieta, ale również złe wchłanianie składników odżywczych, jak i nierzadko nowotwór lub inna choroba przewlekła. Nie wolno tego zlekceważyć i prócz lekarstw warto stosować właściwą dietę. By dostarczyć organizmowi to, co jest najbardziej cenne, zaleca się zwiększenie przyjmowania białka pochodzenia zwierzęcego, żelaza i witaminy C. Te dwa pierwsze stanowią budulec kości, natomiast witamina C pomaga w przyswajaniu żelaza, co jest tak bardzo ważne.

W tej nierównej walce naszymi sprzymierzeńcami z pewnością nie są tłuszcze i węglowodany. Ich nadmiar może zaostrzać chorobę, gdy właśnie brakuje nam innych niezbędnych składników odżywczych. Toteż należy starać się je wykluczyć z diety, lecz nie całkowicie. Ograniczeniu poddaje się również ilość spożywanego mleka, które samo w sobie jest niezwykle sycące, co skutkuje zahamowaniem apetytu.

anemia

W czasie tej choroby głównym przeciwdziałaniem jest podawanie produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze jest jednak dieta bogata w żelazo. Dlatego właśnie głównymi składnikami menu osoby chorej na anemię są:

 • Twaróg
 • Sery
 • Jajka
 • Mięso
 • Owoce
 • Warzywa

Każdy jeden posiłek musi zostać przygotowany z należytą dbałością o każdy element. Ważne, by spełniały swe główne zadanie - czyli wzmagały apetyt. Ich smak powinien być kwaskowy lub ostry. Doprawiać można ziołami (lecz w ograniczonej ilości). Zupy nie powinny być ciężkie, podbijane zasmażkami lub śmietaną. Należy je przyrządzać na bazie ryb, mięsa, kości lub jarzyn. Samo mięso natomiast dopuszczane jest z rusztu lub duszone. Ilość tłuszczu powinna być jak najbardziej zminimalizowana. Ponadto, co ciekawe, wskazane jest uzupełnianie diety o surowe mięsa, na przykład pod postacią befsztyków tatarskich.

Na organizm korzystnie wpłyną: surowe owoce, galaretki, kompoty oraz dodawana do głównego dania niewielka ilość czerwonego, wytrawnego wina. Natomiast ujemny wpływ mają różnorakie placki, ciasta, makaron,kasze i inne mączne kluski, a także tłuste potrawy. Również kawa może powodować zahamowanie wchłaniania żelaza. Niektóre leki, czasem typowe w pospolitych dolegliwościach mogą powodować kłopoty przy anemii.

Przykładowy jadłospis:

 • Śniadanie: gorzka herbata z odrobiną cytryny, kromka chleba posmarowana masłem, ser.
 • II śniadanie: jabłka na surowo lub zapieczone.
 • Obiad: pomidorowa zupa z dodatkiem groszku ptysiowego, befsztyk po angielsku, ziemniaki, sałata zielona, kompot i trochę czerwonego wina.
 • Podwieczorek: kromka chleba, chuda wędlina, sok przecierowy z marchewki.
 • Kolacja: jajka sadzone z dodatkiem szpinaku.
Comments